Upcoming Eventsפורסם בתאריך 19.01.2015

מנחם בן ימי, הדייג החשוב בעולם

מפגש עם אדם מבוגר שחי חיים רבי משמעות גורם לך לחשוב אחרת על אלה שלך. 4,200 מילה על 89 השנים הראשונות, המסעירות, של מנחם בן־ימי, שאת רובן הקדיש לשחרורם של דייגי העולם מעבדות תאגידית

מנחם בן־ימי בנמל יפו.

צילום: טומי הרפז

לכתבה שפורסמה במוסף כלכליסט

מנחם בן-ימי, איש השנה 2014


פורסם בתאריך 13.7.2013

הסלע החי: אחד היצורים המוזרים על כדור הארץ

Chilensis pyura התגלה בשנת 1782 ועד היום הוא מעורר את סקרנותם של רבים, ולא רק ביולוגים משועממים. הוא נייח לגמרי, ניזון על ידי סינון מים וכמעט חסר צורה לחלוטין.


הוא נראה כמו סלע רגיל בים, הוא סטטי לחלוטין, בדיוק כמו סלע, אבל היצור המוזר הזה עדיין מעורר שאלות רבות שביולוגים וכימאים מנסים לענות עליהן. את ה- Chilensis pyura אפשר למצוא לחופי האוקינוס השקט מול צ'ילה ופרו. הוא ניזון ממיקרואורגניזמים על ידי סינון מים.


הדם שלו מפריש יסוד כימי מתכתי נדיר בשם ונדיום והמקומיים אוהבים לאכול אותו חי או מבושל. רובם אינם מודעים לנזק שהמתכת הזו עלולה לחולל בגופם. בנוסף, תרכובות ונדיום יכולות לגרום לסרטן הריאות אם נושמים אותן.


כולם נולדים זכרים וחלקם משנים את מינם בגיל ההתרבות כדי להאפשר התרבות. הרבייה מתבצעת על ידי הטלת עננת זרע וביציות במים בתקווה שהם ייפגשו, וכנראה שזה עובד להם. הצאצאים שמגיחים לעולם דומים לראשן ואז הם מתלבשים על סלע ומתחילים לגדול לצורה הבוגרת.

ניתן למצוא אותם בקבוצות צפופותף בקבוצות דלילות או לבדם והמקומיים מתארים את טעמו של היצור כמריר עם טעם מוזר של יוד.פורסם בתאריך 10.03.2013


יום הולדת 90 לפרופ' לב פישלזון
פורסם בתאריך 20.09.2012

בתוך שני עשורים: המינים הפולשים השתלטו על הדגה
מהפך דרמטי בהרכב הדגה בים התיכון: בתוך שני עשורים בלבד הפכו מיני הדגים הפולשים ליותר ממחצית  ממיני הדגים שנלכדים ברשתות הדייג בים התיכון, זאת לעומת 29% בלבד בתחילת שנות ה-90. כך נקבע במחקר חדש שערכו מדענים ישראלים לבדיקת השינויים בדגה בעקבות פלישה מתמשכת של מיני דגים זרים אל הים התיכון דרך תעלת סואץ. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת האמריקאי Diversity and Distribution, קובעים כי במזרח הים התיכון נרשמה התופעה החמורה ביותר של פלישת מיני דגים לעומת שאר העולם וכי פלישה זו עלולה לפגוע באופן חמור במינים מקומיים.

לכתבה המלאה שפורסמה בעיתון הארץ
פורסם בתאריך 20.09.2012

שלל מים סוף: 1300 כוסות ו-390 בקבוקים
55 צוללים השתתפו השבוע במבצע לניקוי החוף הצפוני של ים סוף שהוביל המשרד להגנת הסביבה. השלל מוכיח שוב שהישראלי יכול להיות מכוער. מה מצאו המתנדבים? 1300 כוסות פלסטיק, 170 בקבוקים פלסטיק גדולים, 120 בקבוקי זכוכית וכ-80 שקיות ניילון. המנקים גם הופתעו למצוא צמיגים, פרטי לבוש, סכום חד פעמי, מגבות, ברזלים וקרשים.
במשרד להגנת הסביבה מציינים כי מה שניתן למחזר נאסף ונשלח למחזור.

לכתבה המלאה בעתון מעריב


פורסם בתאריך 03.05.2012
 
 
רשתות דיג ישנות פונו מים סוף
 
  
 
בשורה לדגים בים האדום: 1500 מ"ר של ציוד דייג ישן, בעיקר מצופים ורשתות, הוצאו ממי המפרץ. במבצע מיוחד צללו פקחי רשות הטבע והגנים ומתנדבים מהמצפה התת ימי באילת, חילצו את הדגים שהיה ניתן לחלץ והוציאו את מרבית הפסולת מהים. המבצע יצא לדרך אחרי שהצלם התת ימי צביקה "זיגי" לבנת, נתקל במתחם הרשתות הנטוש מול החוף הצפוני ודיווח על כך לרשות הטבע והגנים."הרשתות הונחו במים בהתאם לחוק אך לאחר שננטשו והפסיקו לשמש לדייג מינים מותרים הרשתות לא פונו ונותרו במקומן", מסביר דר' אסף זבולוני אקולוג מפרץ אילת של רשות הטבע והגנים. כאשר צללו פקחי הרשות הם גילו מראות לא קלים של דגים נדירים שנלכדו ברשתות. "את חלקם הצלחנו לשחרר בעבודה זהירה וקפדנית אך לצערנו לא את כולם הצלחנו להציל מהסבך העצום של הרשתות, המצופים, הג'ריקנים וחבלי הקשירה והעיגון" משחזר זבולוני
 

פורסם בתאריך 10.10.2011
 
שונית האלמוגים באילת נבחרה כאחד מ-7 פלאי ישראל
 
תחרות שבעת פלאי ישראל הינה מיזם מיוחד של חדשות ערוץ 2 בשיתוף עם משרד התיירות. במקום הראשון בתחרות שבעת פלאי ישראל נבחר אתר הגנים הבהאיים בחיפה. האתרים הנוספים שנבחרו הם: ים המלח, הכותל המערבי, מצדה, שונית האלמוגים באילת, מערת הנטיפים וקיסריה. שבעת האתרים יקבלו הכרה רשמית ממשרד התיירות כאתרים שנבחרו על ידי הציבור כ"פלא ישראל".
 

פורסם באתר ב- 24.09.2011
 
ים המוות יותר חי ממה שחשבתם
מדענים ישראלים וגרמנים שצללו אל קרקעית ים המלח, הופתעו לגלות עושר גדול של מיקרו-אורגניזמים
לכתבה המלאה בעיתון הארץ